4 февруари 2023: Музикално преживяване с Даниел Нинов
15.01.202312 февруари 2023: Жената във всичките ѝ роли · Ароматна среща
22.01.2023Автор: Мария Папаянопол
„Между човека и храната трябва да има една вътрешна връзка. Живата храна, която приемате, може да стане част от вас и в това се състои истинският живот. Здравето е прииждане на новия живот в човека. Ако ядеш без Любов, ти приемаш само грубата материя, а фината, в която се крие животът, не можеш да я използваш.“
Петър Дънов, из беседата „Хранене с мисъл“
„Житото е емблема на търпение. Който иска да бъде търпелив, трябва да яде по 100 гр. сурово, неварено жито, като го разделя на три пъти по 33 грама. Ще го дъвчете дълго време в устата си, докато се сдъвче добре. Два часа след ядене ще пиете гореща вода. Тъй се придобива търпението.“
Петър Дънов из беседа от 22.03.1925г.
Практики за прочистване и обновяване на организма от утайките и наслояванията, натрупани от по-тежките храни след зимните месеци е позната в много култури и религии, в това число и в християнската – такава в действителност е целта на дългия великденски пост.
Историята на така познатата житна диета се свързва с името на Учителя Петър Дънов и неговото братство. Знае се от записани истории на негови ученици, че се е оттеглял в уединение и самота докато е траел пречистващия период. Приживе той не е оставил описание или насоки за неговото спазване. Възстановен е по спомените и описанията на негова близка ученичка Сестра Йорданка Жекова през 1953, тя го споделя на съратниците си от Бялото Братство.
Чрез житния режим можем да се пречистим духовно и физически след зимата, за да възприемем по-добре праната, която е в изобилие в началото на пролетта. Житният режим е даден за обновяване клетките на организма, за да е пълноценен този процес трябва да се направи за десет дни, защото силата му започва от петия ден.
Правилото за начална и крайна дата на режима
Датата е различна за всяка година, но винаги в месец февруари и трае точно 10 дни. Първата сряда след пълнолунието на февруари или 1-3 дена след пълнолунието на февруари.
Когато пълнолунието през февруари се падне в последните дни на месеца например 27–28 февруари, в такива извънредни случаи се съблюдава пълнолунието в крайните дни на месец януари. Важно е отпостването да става на разсип на Луната, т.е. преди датата на новолунието.
Защо с жито, защо лимец?
„Житното зърно е емблемата на човешката душа.
То представлява велика история в развитието на Природата“
Петър Дъново из беседата „Житното зърно“
Еднозърнестият лимец (Triticum monococcumL) е вид пшеница, която може да бъде отнесена към дивите видове пшеница. Лимеца е определян като древната пшеница на траките, житото на фараоните, последната храна на Христос. Той е най-древното жито – най-старите останки от него са от преди 18 хил. години. В тракийските гробници са намирали семена от лимец, както и в египетските пирамиди.
Лимецът e древна зърнена култура, „забравена” по икономически причини в наши дни. Той е по-труден за обработка и дава по-малко добив от днешната хибридна пшеница, но хранителните му свойства са в пъти по-добри.
Храна отглеждана по нашите земи от хилядолетия, храна която е в нашето ДНК.
Състава на зърното лимец има следните характеристики:
– Голямо количество витамини от В групата, основно витамин В1 (тиамин) и витамин В3 (ниацин). Ключови за живота минерални вещества: значителни количества калий, магнезий, манган, а също така и калций, желязо, цинк, фосфор и сяра. Повече белтъчини и полезни мазнини от модерните сортове пшеница. Не съдържа холестерол. Съдържа повече витамин Е и значителни количества селен. Витамин Е и микроелементът селен са антиоксиданти с голямо значение за организма ни.
Подготовка
Набавете си 1кг обикновено жито (да не е грухано) или лимец за 10 дни. За предпочитане българско, качествено жито може свободно да се намери в магазините за здравословни храни, църковно жито или от познат производител. Килограмът жито за 10 дена се разделя по 100 гр. на ден, които се приемат на 3 хранения. Хубави български ябълките, купени от благи хора, огледани с грижа.
Друга форма на житния режим е само с 1 кг. жито без останалите неща. Това е по-сериозно начинание, но ефекта е много по-мощен. Можете да го приложите например в последните 3 дни.
Останалите неща са мед и орехи.
Примерната схема за 3 хранения на ден е 100гр. жито, 3 ябълки, 9 ореха.
Приемат се така: първо житото, после орехите и накрая ябълката. Ако вкуса на житото не понася на човек, естествено може да се обърка с орехите и меда и тогава става много вкусно.
Други насоки за започващите сега режима за първи път е да пият много вода, нестудена, може с мед, може да се капва лимон във водата.
Житото се дъвче добре /по около 100 пъти на хапка/. Това е важно и също е важно да се отделите в тишина и да направите храненето си като ваши личен ритуал.
За да има цялостен ефект е важна настройката с която се храним – затова преди хранене се казва формула:
„Божията Любов носи изобилния и пълен живот” /3 пъти/.
Формулата, с която се започва режима се казва в самото начало преди първото хранене:
„Господи, приеми ме в лечебницата на Природата за 10 дена.”
Режим
Как да се приготвим житото? – Житото се накисва във вода. Ако се прави със студена вода, то е добре да се накисва от по-рано /да речем от обед от предния ден/. Ако се залива с гореща вода и може да го направите от предната вечер. Важно е житното зрънце да не се разпуква а да остане цяло и със съхранена структура. Житната вода от накиснатото жито е полезна, може да се изпива сутринта. Ако се използва лимец, то е малко по-твърдо жито, но му е напълно достатъчно да се накисне от вечерта във вода със стайна температура и на другия ден е готов за консумиране.
Режима не се прави от хора със стомашно-чревни заболявания – язва, гастрит, колит и т.н. , когато тези състояния са обострени.
Водата – Добре е водата да е изворна. Малко от минералните води, които се продават са добри. Ако се ползва такава, то да е с минимално съдържание на минерали и ниска киселинност.
Вода се пие по всяко време, когато човек е жаден. Добре е по време на ядене да не се пие много вода. В ябълката има достатъчно течност.
Можете да добавяте мед и лимон във водата, но е добре да има и няколко чаши само чиста вода.
Като цяло е важно да се пие повече гореща вода, за да се подпомогнат очистителните процеси в тялото.
Чай – Не се препоръчва по принцип, но ако все пак го включите то поне да е чист, български, билков.
Мед – По-добре да се консумира отделно, с една малка лъжичка и се смуче в устата. Колкото по-дълго стои в устата, толкова по-добре се усвоява.
Отпостване
Отпостването е на 10-тия ден на обед с т.н. ангелска супа – цели картофи и вода. Според личните нагласи се добавя магданоз и сол и се доизяжда останалото жито, ябълки и орехи да вечерта.
Захранването трае поне 2-3 дена. Втория ден да се продължи с картофена супа. Третия ден може да се включат варени зеленчуци. После ориз, хляб и т.н. Важното в случая е количеството. Да не се преяжда! Умерено количество храна! Колкото по-дълго време се остане на вегетарианска и веганска храна след режима, толкова по-добре.
Ако имате тежки заболявания на ендокринната система, сърдечни заболявания, резки колебания в кръвното налягане, тежки стомашни заболявания и др., се консултирайте с медицинско лице, преди да предприемете житния режим.!!!
Тъй като организмът започва сериозно очистване и ако встъпвате в това изпитание за първи път може да се сблъскате с някои от описаните неразположения. Те са съвсем нормални и уместни – когато организмът се чисти. Затова пък енергията и здравето, които следват този период си заслужават.
С какво ще се сблъскаме - отпадналост; затруднено концентриране; раздразнителност; лош дъх; обложен език; промяна на кожата (при някои- мазна,при други-суха); накъсан сън; стомашно разстройство; леки мускулни схващания. Тези проблеми най-често са свързани с повишена киселинност в организма ви. Затова е важна подготовката ви.
Къпете се по-често, заради токсините, които се отделят можете да имате сърбеж по кожата, не се наблюдават обриви. Грижете се за устната си кухина не само като измиване зъбите по обичайния начин а изтъргвайте езика си ( в аптеките можете да намерите стъргалка за език) за да премахнете отложените токсини по него.
Направете житния пост съзнателно, с радост и очакване да пречистите тялото и духа си. Направете го със съзнанието, че правите нещо добро за себе си. Ако подходите с мисълта, че ви предстоят 10 дена мъчения и лишения, няма да се справите. Ако почувствате силно неразположение, по-добре спрете, като направите нужното захранване! Възможно е, ако това е първия ви опит, да не успеете да стигнете до края. Дори няколко дена в него, тялото пак ще ви се отблагодари.
Бъдете будни и осъзнати по време на целия режим. Какво се случва с тялото, емоциите и с ума. И на трите нива могат да излязат неща за изчистване и за да се постигне пълноценен ефект е нужна будност на съзнанието. Най-малкото да има съзнателност, че човек се намира за 10 дена на лечение и всяка криза е лечебна криза – физическа, емоционална, ментална. Каквото и да се случва:
„Винаги се радвайте, за всичко благодарете, непрестанно се молете, духа не угасвайте”.
Желая лекота в режима, лекота в живота!
По материали от:
- “Житният режим или Satva-Rajas-Tamas”, автор Живко Стоилов
- Петър Дънов, из беседата „Хранене с мисъл“
- Петър Дънов, из беседа от 22.03.1925г.
- Официален сайт на Бялото братство: beinsadouno.org