5 март 2023: Водена медитация и среща разговор за Духовно изцеление
19.02.202320 юни 2023: Лекция · Автоимунни заболявания с д-р Нисар Шейх
12.03.2023Автор: Мария Папаянопол
Ако сте взели осъзнато решение да подновите йога практикуването си или да пробвате за първи път групов йога клас, Вярвам че ключовата дума е осъзнатост. В залата, в действията, в живота … йога е вървене към тази осъзнатост и ще чуете много пъти в залата да ви го напомням.
Ще си позволя да напиша и да дам съвети за добър тон в общото ни йога пространство, защото вярвам, че те са в обща полза и допринасят за равновесието помежду ни.
Не е задължително да ги харесате, одобрите или приемете. И това също ще е в полза на общото добруване, може би аз не съм вашия преподавател или ЙогаЛаб вашето място. Но пък за тези, които ще ги уважат ще си помогнем взаимно за преживяването и живеенето на йога като нещо повече от физическа практика. И като нещо повече от консуматорски нагласи от рода на: „нали си плащам“.
Има дълбок смисъл, дисциплина, строгост и уважение към йога, към групата, към преподавателя. Ако ги приемете пък може да откриете, че вашият собствен опит от практиката се задълбочава и става по-смислен, ако спазвате тези насоки.
Някои преподаватели са тихи, други бъбриви; някои авторитетни, други весели или спокойни. Ще намериш учител и клас, с които да си на една вълна, но тези препоръки се отнасят за повечето студия и места за йога.
Идвай навреме! Особено ако си нов ученик и не познаваш мястото
Разчети си времето, паркирането, трафика… и всички други съботажни действия по пътя към залата. Пристигане 10-15 минути преди час е идеално. По-малко време от това означава, че ще пропуснеш приятния момент за настройка за клас, защото всичко ще трябва да свършиш в припряност. Настаняването на постелката навреме помага да се центрираш и да си готов да влезеш в йога настроение за клас , ще имаш време и за приятни запознанства с нови хора, да изпиеш чаша чай. Запознай се с преподавателя си и му сподели ако имаш притеснения, здравословни проблеми или задай въпроси за насоки преди клас.
Бъди уважителен към групата, когато закъсняваш!
Знам, понякога е просто неизбежно: задръстването в час пик, тренировката на детето или други непридвидими обстоятелства извън твоя контрол. За това посрещам с разбиране усилието на всеки допътувал до залата, преборил се за място за паркиране, ползвал градски транпорт за да стигнеш до клас и звънящ на вратата.
Обаче ако закъсненията ти стават навик, виж как можеш да се подобриш в тази посока:
- идвай облечен за клас
- остави личните си вещи в коридора и не минавай към съблекалнята
- изчакай входящото изпяване на Ом и тогава се нагласи върху свободна постелка много тихо, така че да има минимални смущения за другите.
Започни урока с внимателност
Прекрасно е да имаш приятели или да идваш с приятели, да си говорите , още една причина да бъдеш навреме. Тук се събираме много хубави хора. Залата за йога обаче традиционно е тихо пространство, така че бъди внимателен към тези, които предпочитат тишината след натоварен работен ден. Може да са седнали в медитативна поза или легнали по гръб да си взимат времето за изключване.
Твоя учител ще даде явен знак, кога е време часът да започне, като прикани групата да влезе в йога поза за началото.
Телефонът, най-голямото пристрастяване!
Ограничи разсейването. Освободи се от него за час!
Йога е практика на обръщане навътре. Една от осемте стъпки в йога е „Пратяхара“, което се превежда като „отдръпване на сетивата“ и това се случва естествено, когато се потопиш в практиката си – твоя фокус и внимание се насочва навътре, така че едва осъзнаваш външни гледки, звуци или смущения.
Задължително е обаче да подпомогнеш този процес вашият и на групата, като се освободиш от мобилния си телефон. Сложи го на заглушено звънене и далеч от теб. В съблекалнята е най-доброто място по време на сесията. Никой от практикуващите не е с опитността на будистки монах и да е стигнал такова ниво на пратяхара, че да не му повлияват разсейващи фактори. Как би изглеждал живота ви без един час с телефон в ръка? В моя йога клас съм по-скоро диктатор по отношение на телефоните. Със сигурност ще намерите зала с по-демократичен преподавател.
Пиенето на вода по време на клас
Дали имаш нужда от бутилка вода до теб? Традиционния подход на йога е йоги да изграждат „агни“ или засилване на „вътрешния огън“, който да изгаря нечистотиите. Всеки път, когато посягаш към водата по време на практикуване този процес се потушава. Така че, освен ако не сме в разгара на пловдивското лято и наистина се усещаш обезводнен запази бутилката до себе си. В други случаи тя просто пречи на свободното движени в потока на класа. Буташ я, и си в едно безкрайно търсене на място къде да я поставиш безопасно.
Остани за Шавасана!
Когато в един час си се движил, дишал и работил с тялото си пристигането в шавасана - позата за почивка може да бъде блажено усещане. Така че възможно най-тихо и уважително към групате се подготви за края, като останеш „в“ практиката си.
Ако ти се налага да си тръгнеш по-рано от клас, уведоми преподавателя си предварително. Заеми постелка близо до изхода и приготви личните си вещи в коридора за да си тръгнеш без да „открадваш от времето“ на групата от тези блажени минути. Също така НЕ забърсвай постелката си, ние ще го направим вместо теб. Следващия път върни жеста.
Подреди и почисти йога оборудването, което си ползвал!
Не, не е правило, което възникна по време на ковид пандемията и няма да отпадне. При нас е така изначално! Дезинфекция на постелката, прибиране на йога блокче, коланче, болстер и прилежно сгъване на одеалото и поставянето им подредени в съответния ред на стилажите.
Това е израз на твоята грижа към мястото и към всички в малката ни йога общност.
Разбирам, че ходенето на йога може да бъде предизвикателство или хвърляне в непознато, особено ако си начинаещ или си свикнал с фитнес класове, спортувал си в спортни центрове, които нямат духовна традиция. Излагането на горните точки от етикета може да ти помогне в преценката дали въобще да се захващаш. Ако въпреки това се престрашиш ти обещавам вълнуващо пътешествие.
Времето е ценно. И твоето, и моето Ще идваш ли на постелката всеки ден с търпение и постоянство? Или ще си поспиш някоя сутрин? Но всеки път, когато избереш да си на постелката, ще ти напомня, че правиш голямата крачка далеч от страха, далеч от гнева, далеч от съмненията и се приближаваш една крачка по-близо до мира и спокойствието, които всички търсим.
Това време, което имаш точно сега, в този момент и в това тяло - това е единственото време, което имаш.
Продължи напред и гледай как практиката ти се разраства.
С любов
Мария